Wielkie konstrukcje

Naj ...., czyli ciekawe konstrukcje techniczne

Wieża KVLY-TV Tower

Położenie:              Fargo, Dakota Północna, Stany Zjednoczone
Czas powstania:     1963
Typ:                       Wieża telewizyjna
Materiały:               Stal
Wysokość:              628.80 m (2 062,97 stóp)
Powierzchnia:         160 akrów


Opis obiektu:

 • Sięgająca wysokości 628 metrów wieża KVLY-TV Tower jest najwyższą istniejącą wykonana przez człowieka konstrukcją na świecie.
 • Wybudowanie wieży zajęło zaledwie 33 dni, a pracę tą wykonało tylko 11 robotników.
 • Ta wieża komunikacyjna nie jest aktualnie w Fargo. Leży w pobliży miasta Blanchard, Dakota Północna.
 • W konstrukcji zawarte jest ponad 600 kilometrów wszelkiego rodzaju lin podtrzymujących, stalowych przewodów oraz przewodów do windy.
 • Całkowita waga stali znajdującej się w wieży wynosi 864 500 funtów. Całkowita długość kabli podtrzymujących konstrukcję to 40 125 stóp, lub 7,6 mili. Kable elewacyjne utrzymujące windę mają długość 7 870 stóp.
 • Antena na szczycie wieży ma 113 stóp wysokości i waży 9000 funtów.
 • Przy wietrze wiejącym z prędkością 70 mil na godzinę wierzchołek wieży KVLY odchyla się zaledwie o 10 stóp.
 • Stalowa wieża jest wyższa niż łączna wysokość Wielkiej Piramidy w Gizie, Wieży Eiffla w Paryżu i Monumentu Waszyngtona.
 • Jeśli robotnik pracujący na wierzchołku anteny upuścił swój kluch francuski, poruszał by on się z prędkością 250 mil na godzinę w momencie uderzenia w ziemię.

Most Akashi Kaikyo

Położenie:             Kobe i Awaji-shima, Japonia
Czas powstania:    1998 r. - zakończenie budowy
Typ:                      Most wiszący
Materiały:              Stal
Koszt budowy:        4,3 miliarda dolarów
Długość:                3 910 metrów (12 828 stóp)
1990 metrów (6 527 stóp) –najdłuższe przęsło

Architekci:              Honshu-Shikoku Bridge Authority


Opis obiektu:

 • Most Akashi Kaiyko jest nie tylko bardzo długi, lecz także wysoki, jego dwie wieże mające po 282 metry są wyższe niż jakiekolwiek wieże innego mostu.
 • Cieśnina Akashi jest bardzo ruchliwym portem dlatego architekci musieli zaprojektować most tak aby nie blokował ruchu. Poza tym musieli uwzględnić zmienną pogodę, silne wiatry, duże opady, huragany, tsunami i trzęsienia Ziemi. Między innymi zbudowali wieże z kratowymi wiązaniami, co usztywniło konstrukcję i pozwoliło aby wiatr przepływał między kratami.
 • Most jest w stanie wytrzymać napór wiatru wiejącego z prędkością 180 mil na godzinę, oraz trzęsienie Ziemi o wielkości 8,5 stopnia w skali Richtera.
 • Długość wszystkich kabli użytych do budowy mostu wynosi 300 000 kilometrów, wystarczyło by to na okrążenie Ziemi siedem i pół razy.
 • Do mostu należą trzy rekordy, jest ona najdłuższym, najwyższym i najdroższym mostem wiszącym świata.
 • Most miał pierwotnie długość 12 825 stóp, lecz 17 stycznia 1995 roku wielkie trzęsienie Ziemi rozciągnęło go i obecnie jest on dłuższy o 3 stopy.

Najmniejszy kościół

Najmniejszym kościołem jest kaplica św. Isabel de Hungria in Colomares w Maladze (Hiszpania), upamiętniająca Krzysztofa Kolumba. Ma ona nieregularny kształt i pow. 1,96 m².

Najbardziej pojemna tama

Biorąc pod uwagę objętość zalewu, najbardziej pojemną tamą jest New Cornelia Tailings na rzece Ten Mile Wash w Arizonie (USA), która odgradza 209,5 mln m³ wody. Jest ona tamą ziemną.

Najdłuższa tama

Najdłuższa na świecie jest tama na Dnieprze w Kijowie (Ukraina), oddana do użytku w 1964 r. Jej długość, mierzona przy koronie, wynosi 41,2 km.

Najkosztowniejsza budowla

Całkowite koszty oddanego do użytku w 1994 r. międzynarodowego lotniska Kansai (Japonia) wynosiły 10 mld funtów szterlingów (43 mld zł). Projekt przewidywał m.in. zbudowanie w Zatoce Osaka sztucznej wyspy o wymiarach 4,27 x 1,25 km. Wsparto je na milionie pali, których wykonanie zajęło pięć lat. Budynek lotniska zaprojektowany został przez włoskiego architekta Renzo Piano i brytyjskiego konstruktora Petera Ricea.

Duży, wielki, największy

Stacja kosmiczna

Budowa najwyzszego wiezowca

Ekstremalna linia kolejowa

Tajemnice wielkiego muru

Niesamowite maszyny - motocykle

Print