Porady

Anoreksja - śmierć na raty

Wiele młodych dziewczyn, podążając za ideałami piękna kreowanymi przez najsławniejsze domy mody, stosuje drastyczne diety. Z czasem chęć zwykłego „zrzucenia paru zbędnych kilogramów” przeradza się w chorobę psychiczną. Innym czynnikiem jest brak samoakceptacji, chęć zadowolenia innych i sprostania oczekiwań otaczających nas ludzi.

Musimy bardzo uważać, aby nie przekroczyć tej cienkiej granicy, która dzieli troskę o zdrowie i dbanie o siebie od nieustannej manii chudnięcia. Jedną z najpoważniejszych chorób na tle niewłaściwego odżywiania jest anoreksja. W anoreksji nawet osoby bardzo szczupłe nie potrafią przestać się głodzić. Jej podstawowym objawem jest niechęć do jedzenia, a jej skutki to wyniszczenie organizmu, utrata masy mięśniowej, a także wypadanie włosów. Anoreksję da się wyleczyć, 70% dziewczyn wychodzi z niej cało. W czasie terapii bardzo ważne jest wsparcie rodziny i zaakceptowanie samego siebie.

Kolejną poważną chorobą jest bulimia. Prowadzi do przejadania się, a następnie wymiotowania. Powoduje uszkodzenia nerek, przełyku i próchnicę zębów. Nie wolno jej lekceważyć i powinna być leczona przez specjalistów.

Aby w pełni uświadomić Wam, jak ważne jest to, co tutaj piszę odwołam się do bohaterki książki Brigitte Kolloch i Elisabeth Zöller. Będzie to Izabela z „ Dziennika bulimiczki”. Jej choroba zaczęła się niewinnie. Nastolatka chciała tylko trochę schudnąć. Aby dorównać pięknej siostrze, aby zaspokoić aspiracje mamy, aby spodobać się chłopaków. Po pewnym czasie straciła kontrolę nad własnym ciałem i umysłem. Jej przyzwyczajenia wyszły na jaw, została zmuszona podjąć leczenie. Do końca nie wierzyła, że jest chora, a może nie chciała uwierzyć. Ta książka może każdego z Was wiele nauczyć. Pokazuje, jak łatwo jest podążać za stereotypami, krytykować, wyśmiewać innych, nie zauważać ich problemów. Na pewno na świecie jest więcej takich dziewczyn jak Izabela. Takich, które nie potrafią zaakceptować swych wad i zrozumieć, że są piękne. Jej udało się wyzdrowieć. Dzięki miesiącom terapii odniosła sukces. Ale nie każdy może mieć tyle szczęścia, co ona.

Właściwie trudno się dziwić tym milionom odchudzającym się dziewczyn. Dookoła nas są szczupłe aktorki, modelki, piosenkarki…. Wszyscy są lub chcą być szczupli. Media ciągle propagują taki wizerunek: Szczęśliwy? – Szczupły! Nacisk na ludzi jest nieprawdopodobny. Dlatego pamiętajmy – wszyscy jesteśmy inni! Nie musimy nikogo naśladować. Bądźmy sobą! Walczmy o nasze życie.

 

Telefony komórkowe - aby wygoda nie zamieniła się w problem!

zabawki Liczba umów zawartych z operatorami sieci komórkowych w UE jest o prawie jedną piątą większa od liczebności całej europejskiej populacji. Pytanie nie brzmi dziś: czy mieć komórkę, ale: jak odpowiedzialnie jej używać?

Telefony komórkowe to świetne narzędzia dla utrzymania kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, korzystania  Internetu czy słuchania muzyki – ale te wszystkie zalety może przesłonić wysokość rachunku i uzależnienie od telefonu.

Nowe zasady roamingu

Do niedawna rozmowy i sms’y wysyłane przez nas gdy byliśmy za granicą były bardzo drogie. Na szczęście Komisja Europejska zdecydowała o obniżeniach cen połączeń w granicach UE.

Za dużo dobrego?

Czy czujesz stres albo niepokój, gdy nie masz ze sobą telefonu? To urządzenie z łatwością może uzależnić, windując twoje rachunki do kosmicznej wysokości, a także przyczyniając się do izolowania się młodych ludzi i zaniedbywanie szkolnych i domowych obowiązków.

Aby uniknąć uzależnienia od komórki:

  • kontroluj czas, jaki przeznaczasz na korzystanie z niej
  • wyłączaj ją, kiedy spędzasz czas z rodziną czy przyjaciółmi
  • pomyśl o innych sposobach kontakty z ludźmi.

© Źródło: „Kalendarz europejski” Unia Europejska, 2010.

 

Nie ułatwiaj pracy cyberprzestępcom!

cyberprzemoc Niepokojąco często słyszymy o hakerach, którzy włamują się do sieci wielkich firm i kradną dane klientów. Może nawet ty sam albo ktoś, kogo znasz, padł ofiarą kradzieży tożsamości albo innego cyberprzestępstwa…

Pierwsza linia obrony

Pierwszą linią obrony jest wiedza na temat zagrożeń. Oto lista najczęstszych:

- Kradzież kart kredytowych – to nie tylko sytuacja gdy ktoś kradnie twoją kartę, ale także tak zwany „skimming”. Polega on na skopiowaniu paska magnetycznego karty i stworzeniu nielegalnej kopii.

- Kradzież tożsamości – to sytuacje gdy ktoś w sieci wyszperał twoje listy z banku, dane o zyskach, karty telefoniczne, numery PIN, PESEL czy NIP.

- Phishing – przestępstwo, w którym na twój adres e-mail wysłany zostaje list udający wiadomość z banku, w której proszony jesteś o podanie informacji związanych z twoim kontem bankowym.

- Grooming – działanie osoby, która wykorzystuje czaty, fora i inne formy komunikacji, aby nakłonić dziecko do kontynuowania znajomości z sieci na spotkaniu w świecie rzeczywistym, z intencją seksualnego wykorzystania.

Jak mogę chronić się przed przestępstwami w sieci?

: Włącz antywirusa i firewall, chroniące twór komputer przed włamaniem.

: Zarejestruj się na jednym z darmowych serwisów pocztowych, wymyślając adres, który nie zdradza twoich danych.

: Używaj najnowszej wersji przeglądarki i blokuj wyskakujące okienka.

: Dokładnie niszcz wszystkie rachunki, wyciągi z kont i pozostałe dokumenty zawierające twoje dane, zamiast po prostu wyrzucać je do kosza.

: Zanim podasz komuś swoje dane osobowe, zastanów się kto i w jakim celu będzie je przechowywał!

 

Aby dowiedzieć się więcej wejdź na: www.egospodarka.pl/tematy/cyberprzestepstwa

© Źródło: „Kalendarz europejski” Unia Europejska, 2010.

 

Dobre życie?

Gdyby reszta świata żyła tak jak Europejczycy, potrzebne byłyby zasoby z dwóch planet takich jak Ziemia!

eko Dalekie podróże latem, pogaduszki na czacie ze znajomymi, codzienne jedzenie mięsa…

- przeważająca część Europejczyków żyje w niespotykanym dotąd dobrobycie. Ale czy jest to dobre również dla naszej planety? Tak naprawdę ciągłe zapotrzebowanie na nowe produkty ma zły wpływ na otaczający nas świat.

Żyć lepiej i rozsądniej

Nie możemy nadal żyć w taki sposób. W krajach wysoko rozwiniętych główny problem stanowi zbyt duża konsumpcja, kupowanie i używanie większej liczby rzeczy, niż naprawdę potrzebujemy. W połączeniu, na poziomie globalnym, z rosnącą liczba ludności i rozpowszechnieniem konsumpcjonizmu, doprowadziliśmy Ziemię prawie do granic jej możliwości.

Brutalna prawda jest taka, że zasoby naturalne powoli się kończą. Coraz trudniej pozyskuje się na przykład ropę naftową, a coraz większą cenę płaci za to środowisko. Ale jest to mniej ‘niewygodne’ stwierdzenie, niż mogłoby się wydawać. Zycie ludzi może być komfortowe, a zarazem nieszkodliwe dla naszej planety, ale musimy choć trochę zmienić nasze nawyki.

Zredukuj swój ekoślad!

Jeżeli zmienimy tryb życia na zdrowszy i zaczniemy używać ekologicznych produktów, możemy chronić siebie i środowisko. Myśląc o tym co jest dla nas wygodne, powinniśmy brać pod uwagę też inne rzeczy. Stańmy się świadomymi obywatelami i konsumentami. To nasz wybór!

A co w  praktyce znaczy zrównoważona konsumpcja? Statystyki mówią, że gospodarstwa domowe, sprzęt codziennego użytku, jedzenie i podróże czynią 70-80% wszystkich zmian w środowisku. Oto kilka pomysłów na początek:

- Czy czujesz potrzebę kupowania najnowszych gadżetów i najmodniejszych ubrań tylko po to, żeby być na czasie, mimo że te, które masz są jeszcze zupełnie w porządku? Klienci są zachęcani do kupna rzeczy, których na dobrą sprawę nie potrzebują. Spróbuj używać swoich ubrań, dopóki się nie zużyją.

- Otwieranie produktu może wyglądać jak obieranie cebuli – zdzieramy kolejne warstwy papieru i plastiku. Co gorsza, chwilę później lądują one razem do kosza na śmieci! Przeciętny europejczyk produkuje 165kg śmieci w ciągu roku. Żeby ograniczyć tę ilość, poszukuj produktów w skromnych, biodegradowalnych opakowaniach, a najlepiej w ogóle bez nich. I pamiętaj, żeby używać płóciennej torby na zakupy!

- Kiedy w mieszkaniu robi się chłodno, możesz ubrać coś ciepłego zamiast podkręcać ogrzewanie. Również pranie ubrań w niższych temperaturach dobrze robi środowisku, a ciuchy wcale nie są mniej czyste.

Kupić sobie szczęście?

Często jesteśmy skłonni postrzegać sukces jako powodzenie finansowe, ale czy ono naprawdę jest źródłem naszego szczęścia? Co musi się stać, żebyśmy zaczęli przywiązywać mniejszą wagę do dóbr materialnych?

© Źródło: „Kalendarz europejski” Unia Europejska, 2010.

 

10 sposobów na to , jak przetrwać Święta :-)

jajko Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Specjalnie dla Was przygotowałam patenty na przetrwanie tego okresu z tych gorszych stron. Zapraszam!

1. Kiedy przyjedzie do ciebie tłum gości i wszyscy będą chcieli cię ucałować schowaj się w szafie.

2. Gdy przyjedzie do Ciebie tłum małych kuzynek i kuzynów, znajdź im zajęcie, daj im grę planszową, albo niech liczą w oknie przejeżdżające samochody. :-)

3. Gdy kuzynostwo popsuje ci ukochaną rzecz, pomyśl że  święta trwają tylko trzy  dni.

4. Kiedy mama zawoła cię do pomocy, zatrzaśnij się w łazience i powiedz, .że drzwi się zacięły.

5. Gdy atmosfera jest grobowa, a przyjdą kolędnicy, powiedz, że jak zatańczą i zaśpiewają „waka waka” to dostaną kasę, na pewno się zgodzą!

6. Gdy wszyscy będą zbierać się na pasterkę, ty wyciągnij z szafy koszyk włóż pisanki i powiedz, że musicie iść bo się spóźnicie.

7. Wszystkiego dobrego , ciepła , miłości, ... - nudy
oto wierszyk nowego tysiąclecia.

- A żeby się darzyło szczęściło i zdrowie było

bób żeby nie był głód

a tej waszej młodej pannie niech kawaler z nieba spadnie! Heeeej!

8. Ubieranie choinki, ozdabianie domu, .... nuda. Weź gry komputerowe i idź do kumpla pod pretekstem robienia ...........  plakatu:)

9. Wszyscy odpakowują prezenty, a ty zapomniałeś kupić mamie upominek ! Skryj się w pokoju , zapakuj 10 pudełek jedno do drugiego i każde obwiń papierem. Święta polegają na RADOŚCI! (Do wykorzystania w domu).

11. Gdy wrócisz tuż przed zjazdem rodziny do domu całkiem mokry od śniegu powiedz, że cię napadli bo jest przecież Śmingus Dyngus!

Print