Otwarte zasoby edukacyjne

Narzedzia i zasoby edukacyjne do zdalnej nauki w domu

Podstawa pracy zdalnej, czyli mówiąc prościej, pracy z domu, to komputer, laptop, tablet lub telefon i dostęp do sieci Internet. Dzięki nim zajęcia szkolne można poprowadzić online, czyli na odległość. Nowe technologie pozwalają na różne sposoby komunikacji, wymianę plików, wspólne przechowywanie lub dostep do nich. Z niektórych rozwiązań uczniowie korzystają na co dzień.

Dziennik elektroniczny narzędziem komunikacji

Dzienniki elektroniczne, wykorzystywane powszechnie w szkołach, dają możliwość komunikacji z uczniami oraz ich rodzicami. Za ich pośrednictwem można nie tylko wystawiać oceny, ale również zadawać pracę domową, wyznaczać lektury do przeczytania oraz przesyłać linki do różnych materiałów edukacyjnych dostępnych w internecie.
Iinformuj rodziców, żeby regularnie sprawdzali informacje publikowane w dziennikach elektronicznych.

Platformy edukacyjne do nauki zdalnej

Został uruchomiony rzadowy serwis edukacyjny Zdalne Lekcje, a w nim tematy na każdy dzień z każdego przedmiotu dla poszczególnych klas, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych.

Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma ePodreczniki.pl (gdzie dyrektor może założyć konta uczniów i nauczycieli) oraz zestawy zadań powtórzeniowych dla ósmoklasistów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z NASK przygotowało również materiały, w których krok po kroku można dowiedzieć się na przykład, jak założyć grupę na portalu społecznościowym czy swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje. Warto zapoznać się z tymi materiałami na stronie gov.pl/zdalnelekcje w zakładce Zdalna klasa.

Otwarte zasoby edukacyjne

Warto zapoznać się również z narzędzi do zdalnej pracy z uczniami. Aby utworzyć zdalną klasę nie musicie ściągać i instalować płatnych aplikacji, można korzystać z dziennika elektronicznego lub narzedzi udostępnianych przez wydawnictwa (narzędzia i platformy edukacyjne). Czasem najskuteczniejszy okazuje się popularny i darmowy komunikator internetowy. O tym, z jakich jeszcze narzędzi mogą korzystać nauczyciele, można zapoznać się w poradniku Nauczycielu, poprowadź lekcje online!.

Razem dla zdalnej edukacji - inicjatywa wydawnictw

Sekcja Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki informuje o przygotowaniu i udostępnieniu bezpłatnych materiałów i narzędzi dydaktycznych ułatwiających prowadzenie zajęć w formule nauki zdalnej. Nauczyciel każdego przedmiotu, w każdej placówce, bez względu na segment edukacyjny powinien znaleźć materiały dla siebie i dla swoich uczniów.

Przykładowo na platformie wsipnet.pl udostępniono e-materiały - lekcje oraz ćwiczenia do wykonania przez uczniów do samodzielnej nauki (m. in. z przedmiotu fizyka).

Materiału udostepniane przez wydawnictwa:

 • Cambridge University Press: https://www.cambridge.org/elt/blog/
 • Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe sp. z o.o. sp. komandytowa: http://www.uczezdalnie.gwo.pl/
 • Grupa MAC S.A.: https://www.mac.pl/publikacje
 • Klett Polska: www.dzwonek.pl/Klett
 • Macmillan: https://anglistaonline.macmillan.pl/
 • Nowa Era: https://www.nowaera.pl/naukazdalna
 • Oxford University Press: www.oup.com/elt/learnathome
 • Pearson: https://www.pearson.pl/jezyk-angielski/domowa-szkola/
 • PWN Wydawnictwo Szkolne: www.akademia.pwn.pl
 • Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne SA: https://www.wsip.pl/pomagamy-w-nauce-z-domu/
 • Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON: https://operon.pl/edukacjazdalna

Pozostałe narzędzia i zasoby edukacyjne:

 

Print