Narzędzia do kształcenia

Narzędzia i platformy do kształcenia na odległość

Podstawa pracy zdalnej, czyli mówiąc prościej, pracy z domu, to komputer, laptop, tablet lub telefon i dostęp do zasobów sieci Internet. Dzięki nim zajęcia szkolne można poprowadzić online, czyli na odległość. Nowe technologie pozwalają na różne sposoby komunikacji, wymianę plików, wspólne przechowywanie lub dostep do nich. Z niektórych rozwiązań uczniowie korzystają na co dzień.

e-Dziennik uOnet+

Szkolny dziennik elektroniczny - e-Dziennik UONET+ (również w wersji mobilnej) wspiera edukacje zdalna (edukacja zdalna) (nowości) oraz bezpośrednią komunikację wewnątrzszkolną, prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania oraz dokumentowanie oceniania postępów uczniów w nauce:

 • Moduł Wiadomości - sposób na bieżącą i dwustronną komunikację między nauczycielem a uczniem oraz przesyłania aktywnych linków do zewnętrznych zasobów edukacyjnych przygotowanych przez nauczyciela;
 • Moduł Zadania domowe - sposób na zaplanowanie i przekazanie instrukcji oraz poleceń uczniom na każdy dzień tygodnia (widoczne w Witrynie rodzica/ucznia), z możliwością dodania aktywnych linków do zewnętrznych materiałów oraz linków do zasobów zamieszczonych na OneDrive;
 • Tablica ogłoszeń - sposób aby nauczyciele, uczniowie i rodzice otrzymali wszystkie informacje organizacyjne przekazane im przez dyrektora szkoły. Nie trzeba szukać w historii skrzynki e-mailowej, bo wszystko jest łatwo dostępne i zebrane w jednym miejscu – na stronie startowej Dziennika UONET+;
 • Wiadomości do wszystkich - prosty sposób wysyłania przez dyrektora komunikatów do wszystkich uczniów czy rodziców w szkole;
 • Załączniki w wiadomościach dla wszystkich użytkowników - kolejny sposób na przekazanie uczniom materiałów edukacyjnych w formie automatycznie wstawianego linku do materiałów opublikowanych na OneDrive. Tym samym sposobem uczniowie będą mogli zwrotnie przesłać wykonane prace domowe czy testy do nauczycieli;
 • Integracja z usługą Microsoft Office 365 - UONET+ umożliwia założenie w łatwy sposób kont dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły oraz automatyczne udostępnienie użytkownikom danych do logowania. Import kont z e-dziennika do Office 365 poprzez plik CSV. Możliwa synchronizacja kont poprzez integrację za pomocą mechanizmu API (parametr Synchronizacja z Office 365).
  Integracja e-dziennika UONET+ z Microsoft Office 365 oraz uruchomienie usługi przez Microsoft (uzyskanie przez szkołę licencji na Office 365).
  Więcej informacji: E-dziennik VULCAN wspiera edukację zdalną.

 

Microsoft Office 365 A1 Education

Narzędzia i aplikacje sieciowe Microsoft Office 365 dla Edukacji (uruchomienie usługi, regulamin) jako rozwiązanie do zdalnego nauczania - szkoły oraz uczelnie, w tym wszyscy pracownicy, nauczyciele, uczniowie i studenci, mogą bezpłatnie korzystać z usługi Office 365 dla Edukacji, zawierającej m. in. Microsoft Teams, aplikacje Word, Excel PowerPoint i OneNote w wersji online, oraz inne aplikacje i narzędzia do zdalnej edukacji.
Microsoft Teams łączy w sobie elementy komunikacji i współpracy grupowej, przekazywania treści, oceniania prac oraz połączenia aplikacji edukacyjnych w jednym miejscu. Edukacja zdalna z Microsoft Teams - kursy,
Jak korzystać z Office 365?, Teams dla Nauczycieli cz.1, Teams dla Nauczycieli cz.2, Początki dla ucznia,

Office 365 dla Edukacji jako rozwiązanie do zdalnego nauczania:

Podstrona dedykowana szkolnym administratorom,

Podstrona dedykowana nauczycielom, rodzicom i uczniom,

Podstrona zawiera poradniki i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania,

Podstrona zawiera zbiór przydatnych webinarów, które usprawnią proces nauczania zdalnego,

Podstrona zawiera zestaw wybranych kursów, które ułatwiają rozpoczęcie pracy zdalnej z uczniami.
Microsoft Teams dla instytucji edukacyjnych - kompendium wskazówek i porad, szybki start.

Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom podczas korzystania ze spotkań w Teams.

Nauka na odległość na platformie - wskazówki dla: Kierowników, Nauczycieli, Uczniów, Rodziców.

 

WSiPnet.pl

Nauka zdalna ze WSiP to rzetelne źródło propozycji i inspiracji dla nauczycieli, rodziców i uczniów, do wykorzystania zarówno w szkole, jak i w domu. Przykładowo: Edukacja wczesnoszkolna, Technika, Informatyka, Fizyka.

Platforma edukacyjna WSiPnet.pl do wszystkich przedmiotów, dzięki której:

 • Nauczyciele i uczniowie mają dostęp do e-podręczników;
 • Nauczyciele mogą zadać klasom gotowe testy lub własne prace domowe;
 • Uczniowie korzystają z ćwiczeń do samodzielnej nauki;
 • Nauczyciele oraz uczniowie wysyłają wiadomości i pliki do swoich klas.

Wystarczy się tylko zalogować lub zarejestrować i korzystać (instrukcja, filmy instruktażowe).
Przy rejestracji nauczyciel musi użyć nadanego KODU SZKOŁY, zaś uczeń dołącza do odpowiedniej klasy używając otrzymanego od nauczyciela KODU KLASY.

 

Nauka zdalna z Nową Erą

Niezależnie od tego, czy uczysz stacjonarnie, zdalnie czy hybrydowo - zawsze możesz liczyć na e-rozwiązania. Edukacja z rozwiązaniami Nowej Ery jest skuteczna, ciekawa, praktyczna i dostosowana do wyzwań - po prostu zawsze aktualna, zawsze na czasie materiały do poszczególnych przedmiotów oraz dodatkowe materiały multimedialne do nauki zdalnej dla klas 1-3 do edukacji wczesnoszkolnej.

Materiały ułatwiające nauczycielowi pracę zdalną, czyli prowadzenie zajęć - także w formie zdalnej - to szereg materiałów dydaktycznych, platform i narzędzi, które pozwalają uczyć skutecznie i ciekawie. To między innymi portal dlaNauczyciela.pl z materiałami dydaktycznymi i pomocami edukacyjnymi do wszystkich przedmiotów i poziomów nauczania, a także ebooki, multibookami, multitekami i onebooki oraz generator testów i sprawdzianów, a także szkolenia, webinaria, poradniki, terapia (SPE) i nauka na odległość.

 

ePublikacje.mac.pl

Portal ePublikacje.mac.pl zawierający cyfrowe odzwierciedlenia podręczników wydawnictwa MAC Edukacja, tzw. flipbooki do poszczególnych klas szkoły podstawowej. Sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego warto mieć dostęp do materiałów, które pozwolą efektywnie prowadzić zajęcia na odległość.
Technika podręczniki i ćwiczenia flipbook - klasa 4, 4c, 5, 5c, 6, 6c,
Informatyka podręczniki flipbook - klasa 4, 5, 6, 7, 8,
Fizyka podręczniki i ćwiczenia flipbook - klasa 7, 7c, 8, 8c,

 

ePodręczniki.pl

Platforma edukacyjna ePodreczniki.pl - instrukcje korzystania z platformy:

 

Zdalne lekcje

Serwis Zdalne lekcje - rządowy portlal zawierajacy propozycje materiałów dydaktycznych i narzędzi do zdalnego nauczania. Zawiera tygodniowe propozycje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, zgodne z aktualną podstawą programową, a każdego dnia pojawiają się nowe, ciekawe materiały i rozwiązania do prowadzenia zajęć z uczniami.

Dodatkowo Ministerstwo Cyfryzacji wraz z NASK przygotowało również materiały, w których krok po kroku można dowiedzieć się na przykład, jak założyć grupę na portalu społecznościowym czy swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje.
Warto zapoznać się z tymi materiałami zamieszczonymi w zakładce Zdalna klasa.

Nowa odsłona serwisu Zdalne lekcje pozwoli na większą elastyczność zastosowań, natomiast klarowny układ zasobów, umożliwi wykorzystanie materiałów nie tylko w nauce zdalnej i hybrydowej, ale również tradycyjnej.

Wszystkie zdalne lekcje dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje.

 

Otwarte zasoby edukacyjne

Edukacyjny portal IPN - nowa, usystematyzowana odsłona zasobów edukacyjnych IPN. Uczniowie i nauczyciele znajdą na niej przede wszystkim teki edukacyjne, wystawy elementarne, infografiki historyczne, a także odniesienia do kilkudziesięciu portali tematycznych IPN.

Warto zapoznać się również z narzędzi do zdalnej pracy z uczniami. Aby utworzyć zdalną klasę nie musicie ściągać i instalować płatnych aplikacji, można korzystać z dziennika elektronicznego lub narzedzi udostępnianych przez wydawnictwa (narzędzia i platformy edukacyjne). Czasem najskuteczniejszy okazuje się popularny i darmowy komunikator internetowy. O tym, z jakich jeszcze narzędzi mogą korzystać nauczyciele, można zapoznać się w poradniku Nauczycielu, poprowadź lekcje online!.


Razem dla zdalnej edukacji - inicjatywa wydawnictw

Sekcja Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki informuje o przygotowaniu i udostępnieniu bezpłatnych materiałów i narzędzi dydaktycznych ułatwiających prowadzenie zajęć w formule nauki zdalnej. Nauczyciel każdego przedmiotu, w każdej placówce, bez względu na segment edukacyjny powinien znaleźć materiały dla siebie i dla swoich uczniów.

Przykładowo na platformie wsipnet.pl udostępniono e-materiały - lekcje oraz ćwiczenia do wykonania przez uczniów do samodzielnej nauki (m. in. z przedmiotu fizyka).

Materiału udostepniane przez wydawnictwa:

 • Cambridge University Press: https://www.cambridge.org/elt/blog/
 • Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe sp. z o.o. sp. komandytowa: http://www.uczezdalnie.gwo.pl/
 • Grupa MAC S.A.: https://www.mac.pl/publikacje
 • Klett Polska: www.dzwonek.pl/Klett
 • Macmillan: https://anglistaonline.macmillan.pl/
 • Nowa Era: https://www.nowaera.pl/naukazdalna
 • Oxford University Press: www.oup.com/elt/learnathome
 • Pearson: https://www.pearson.pl/jezyk-angielski/domowa-szkola/
 • PWN Wydawnictwo Szkolne: www.akademia.pwn.pl
 • Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne SA: https://www.wsip.pl/pomagamy-w-nauce-z-domu/
 • Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON: https://operon.pl/edukacjazdalna

Pozostałe narzędzia i zasoby edukacyjne:

 

Poradniki: Kształcenie na odległość – poradnik MEN dla szkół oraz Nauczycielu, poprowadź lekcje online!

 

Print