Efektywne uczenie się

W jaki sposób warto się uczyć?

nauka Jeśli masz zamiar uczyć się tak, aby:

  • wyrwany do odpowiedzi na lekcji umieć dobrze odpowiedzieć;
  • po lekcji przez dłuższy okres czasu pamiętać o tym, czego się nauczyłeś;
  • przed sprawdzianem czy klasówką minimalną ilość czasu poświęcać na powtórzenie materiału, a mimo to uzyskać dobrą ocenę,

to pamiętaj, że:

  • nauka rozpoczyna się na lekcji - uwaga i aktywny udział w lekcji zaoszczędzą sporo czasu, który musiałbyś poświęcić na samodzielne opanowywanie nowego materiału, no i jakie dobre wrażenie zrobisz!
  • powtarzanie jest matką nauki - niestety nie da się tego uniknąć; mamy taki a nie inny mózg.

Jak powtarzać?

1. Po przyjściu do domu i krótkim odpoczynku (rodzaj odpoczynku zależy od Ciebie - pamiętaj jednak o tym, że tlen potrzebny jest do pracy szarych komórek) staraj się przypomnieć o czym uczyliście się na lekcji, dopiero potem "przekartkuj" podręcznik i zeszyt. Warto wtedy odrobić pisemne zadanie, odrabianie go zajmie mniej czasu i będzie niezłym sposobem na dodatkowe utrwalenie materiału, a poza tym będziesz miał je "z głowy".

2. W przeddzień lekcji, o przyzwoitej porze dnia i po odpoczynku postaraj się znowu przypomnieć, co robiliście na ostatniej lekcji. Następnie czytaj ze zrozumieniem krótkie fragmenty z podręcznika i po ich przeczytaniu sprawdzaj ile udało się zapamiętać z tekstu. Zwracaj uwagę na rysunki, wykresy i schematy, konfrontuj z nimi tekst. Przy powtarzaniu pomocne będą pytania często umieszczane pod koniec rozdziału. Powtórzenie bez pomocy podręcznika, ale przy posługiwaniu się rysunkami może zakończyć naukę. Natomiat pewność tego, że w pełni rozumiesz to, czego się uczyłeś daje rozwiązywanie nowoczesnych testów.

3. Przed sprawdzianem wystarczy przejrzeć podręcznik, zeszyt, rozwiązać kilka testów, a jeszcze lepiej napisać kilka różnego typu testów rozpoczynając od najprostszych, czyli tzw. testów wyboru (pamiętaj o rysunkach).

Czy to już wszystko?

NIE!!!

Twój tydzień powinien być rozsądnie zaplanowany, zgodnie z planem lekcji i zajęć pozalekcyjnych.

Przed przystąpieniem do nauki musisz nastawić się do niej pozytywnie; dużo łatwiej, przyjemniej i szybciej będziesz się uczyć.

W ciągu nauki rób krótkie przerwy, a naukę łatwiejszych i trudniejszych przedmiotów "przeplataj". Może warto zacząć od przedmiotu mniej przez Ciebie lubianego. Cóż to za ulga, jeśli nie będzie wisiał nad Tobą jak miecz Damoklesa!

Pamiętaj o wypoczynku i regeneracji organizmu, duży wysiłek fizyczny odstresowuje, podobnie jak kontakt z przyrodą, pływanie, taniec i odpowiednia muzyka. Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu przed północą!

Nie musisz wszystkiego umieć na piątkę, zdecydowanie jednak nie powinieneś mieć czegoś, co nazywane jest oceną dopuszczającą.

Unikaj zaległości w nauce; są powodem wielu niepotrzebnych napięć i stresów. Wynikające z zaległości braki dają o sobie znać w najmniej odpowiednich momentach.

Będziesz się mniej męczyć przy nauce jeśli zapewnisz sobie: odpowiednie oświetlenie, prawidłową postawę (odpowiednia wysokość stołu i krzesła) oraz ciszę.

Powodzenia w nauce.

Print