Bezpieczeństwo w sieci

Szkolenie MEN i UODO

 

Poznaj zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.

2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!

3. Nigdy wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.

4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.

6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

7. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.

8. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz żeby oni traktowali Ciebie.

9. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie zawsze podawaj ich źródło pochodzenia.

10. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami!!! Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.

11. Uważaj na e-maile od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.

12. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.

13. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.

14. Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.

15. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.

16. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im jakie proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.

17. Zadbaj o ukrycie przed obcymi swoich prawdziwych danych. Nie używaj w adresie poczty elektronicznej swojego imienia i nazwiska.

18. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.

19. W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Czy masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe? Jeżeli nie, to porozmawiaj o tym z rodzicami. Wybierzcie wspólnie i zainstalujcie odpowiedni program.

Rady zaczerpnięte z serwisu sieciaki.pl

 

#zostanwdomu bezpiecznie z Akademią NASK

Drodzy Rodzice,
Internet i nowe technologie to potężne narzędzia, ale warto wiedzieć, jak bezpiecznie z nich korzystać. Teraz, gdy nasze życie i życie naszych dzieci w dużej mierze przeniosło się do sieci, jest to szczególnie ważne. Wykorzystajmy okazję, aby poprzez zabawę z dziećmi uczyć nasze pociechy dobrych praktyk korzystania z internetu.

Z pomocą przyjdą Wam poradniki o internetowych zagrożeniach. Ich autorzy w prosty sposób tłumaczą, na czym polegają zjawiska, jaka jest ich skala i – co najważniejsze - jak unikać niebezpieczeństw i rozwiązywać problemy. W obecnych czasach ta wiedza jest bezcenna.

Cykl #zostanwdomu bezpiecznie z Akademią NASK to aktywności, dzięki którym poznacie internetowe zagrożenia i dowiecie się, jak sobie z nimi radzić. Znajdziecie je na stronie akademia.nask.pl oraz w kanałach społecznościowych. Tam też zamieszczone są gry i zabawy edukacyjne zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci.

Plik i Folder na ścieżkach internetu w prosty i jasny sposób przedstawienie dzieciom skomplikowane mechanizmy działania internetu. Zabawy z Plikiem i Folderem pokażą wam, że ten zadawać by się mogło, trudny temat jest naprawdę łatwy do zrozumienia.

Plik i Folder odkrywcy internetu to jeden z cykli filmów, które poruszają problemy internetowe nie tylko większosci dzieci i nastolatków, ale niejednokrotnie również dorosłych.

Krasnoludki 2.0 to zestaw edukacyjnych filmów animowanych dla dzieci. Animacje w lekki i dowcipny sposób pokazują wybrane zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć wszyscy korzystający z nowoczesnych technologii. Baza Kreskówki.

Zostań znajomym swojego dziecka to cykl dziesięciu krótkich filmów dla całej rodziny, które w zabawny sposób pokazują internetowe perypetie rodziny.

Poradniki dla rodziców poruszające ważne zagadnienia i problemy, jak: Sharenting i wizerunek dziecka w sieci, Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online, Szkodliwe treści w internecie, Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie, FOMO i nadużywanie nowych technologii, Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online, Dzieci w świecie gier komputerowych, Bezpieczeństwo Dzieci Online, Zagrożenia w internecie. Zapobieganie-reagowanie, Pomyśl zanim kupisz.

Kompetencje cyfrowe akademii NASK - różnorodne akcje i programy edukacyjne nakierowane na podnoszenie kompetencji cyfrowych wśród dzieci i młodzieży, a także wśród nauczycieli, rodziców i opiekunów.

Nie zagub dziecka w sieci - portal z praktycznymi informacjami o bezpieczeństwie dzieci w sieci.

Stój. Pomyśl. Połącz - kampania społecznościowa na rzecz bezpiecznego internetu.

Ludzie Są Niesamowici - kampania społecznościowa mBanku oraz internetowy kodeks bezpieczeństwa.

 

Ja w internecie - bezpieczeństwo w sieci

 

Print