Święto Ziemniaka w dobie koronawirus (11.09.2020)

Święto Ziemniaka w dobie koronawirusa

W ostatnich latach coraz popularniejszy jest powrót do tradycji i obyczajowości pokolenia naszych dziadków. Wprawdzie dożynki zyskały już ponadczasowy charakter, to święto ziemniaka jest rozpoznawalne jedynie w środowiskach lokalnych. Tradycja ta od wielu lat kultywowana jest w Zespole Szkół w Nowotańcu.

Czym jest święto ziemniaka?

Święto ziemniaka to tradycja zapisana od dawna w naszej kulturze. Polska to kraj, gdzie uprawa ziemniaka jest jedną z największych na świecie. Możemy się poszczycić wieloma nazwami ziemniaków: kartofle, grule, pyry - to tylko kilka przykładów. Ziemniaki od setek lat królują na polskich stołach: frytki, placki ziemniaczane, prażone, pieczone, kartoflanka, chipsy. Dlatego też ziemniak w Polsce ma swoje święto. Przeważnie obchodzone jest ono po zakończeniu wykopków i na naszym terenie wiąże się z tradycją pieczenia ziemniaków w ognisku.

Szkolna tradycja

Od wielu lat w Zespole Szkół w Nowotańcu kultywowana jest tradycja regionalna. - Uznaliśmy, że należy pamiętać o historii naszych dziadków zwłaszcza, że w ostatnim czasie zauważalny jest powrót do przydomowych upraw - mówi Anna Bąk, dyrektor placówki. Dlatego od wielu lat w grupach przedszkolnych i wczesnoszkolnych prowadzone są zajęcia poza szkołą, które mają przybliżyć dzieciom zwyczaje związaną z coraz popularniejszą kulturą wiejską. Pierwsze święto ziemniaka odbyło się blisko dekadę temu i z roku na rok wydarzenie to miało coraz większy rozmach.

Pomimo koronawirusa!

Bieżący rok ze względu na pandemię koronowirusa zdecydowanie różni się od minionych. Zajęcia we wszystkich szkołach odbywają się pod dyktando reżimu sanitarnego. Miejsce uśmiechów na twarzy uczniów zajęły maseczki, zaś wspólne zabawy odbywają się z zachowaniem dystansu społecznego. Trudno w tych okolicznościach realizować tego rodzaju wydarzenie, ale nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania. - Długo zastanawiałyśmy się czy zdecydować się na organizację Święta Ziemniaka ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii, jednak podjęłyśmy próbę dostosowania programu do nowych okoliczności - relacjonuje Małgorzata Szypak, wychowawca grupy przedszkolnej. W efekcie za zgodą rodziców tegoroczna edycja zajęć odbyła się na terenie szkoły. Najpierw nauka i konkursy w klasie, zaś potem wspólna zabawa na podwórku szkolnym. Dzieci uczestniczyły między innymi w wyścigu z ziemniakiem na drewnianej łyżce, w skokach w workach, sadzeniu i zbieraniu ziemniaków oraz rzucaniu nimi do celu. Każdy był zwycięzcą, bo przecież przy okazji takich wydarzeń zawsze najważniejsza jest dobra zabawa.

Na zakończenie pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku powrócimy do normalności i jak śpiewał Tomasz Lipiński, wokalista rockowego zespołu Tilt - jeszcze będzie przepięknie…, zaś kolejne Święto Ziemniaka odbędzie się poza terenem szkoły.

Małgorzata Bąk

 

babcie

 

wstecz Powrót do Aktualności
Zobacz zdjęcia w Fotogalerii dalej
Print