Kindertagsparty? - Ja, natürlich! (01.06.2017)

dzien niemieckiDzień Języka Niemieckiego na Dzień Dziecka

Dzień Dziecka w Zespole Szkół w Nowotańcu tradycyjnie obchodzony jest jako Dzień Niemiecki. Również w tym roku uczniowie, dyrekcja i rodzice połączyli siły, aby wspólnie zorganizować i cieszyć się obchodami jego V edycji pod hasłem przewodnim: "Wo ist Schokoladenei?"

Zabawa rozpoczęła się z samego rana, kiedy to przedszkolaki i uczniowie najmłodszych klas mieli okazję zakosztować niemieckiej tradycji, zbierając schowane przez starszych kolegów czekoladowe jajka i zajączki. Słodki zwyczaj praktykowany w krajach niemieckojęzycznych przypadł maluchom do gustu i sprawił ogromną radość. W czasie, gdy mali odkrywcy oddali się poszukiwaniu drogocennych skarbów, uczniowie klas V-VI SP i I-III gimnazjum oraz nasi Goście, czyli uczniowie fakultetu języka niemieckiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku wraz ze swoimi germanistkami - panią Agnieszką Grzebieniak i panią wicedyrektor Joanną Połdiak, brali udział w zajęciach, podczas których rozwiązywali różnorodne quizy, krzyżówki i łamigłówki w języku niemieckim. Wszyscy uczniowie obejrzeli ponadto prezentację multimedialną poświęconą najważniejszym tradycjom, świętom i zwyczajom krajów niemieckojęzycznych, takich jak: Oktoberfest, Rosenmontag, Martinstag czy Fastnacht. Niezwykle interesująca forma wykładu sprawiła, że uczestnicy prezentacji z zaciekawianiem chłonęli wiedzę oraz pełni fascynacji dopytywali o kolejne ciekawostki dotyczące genezy poszczególnych tradycji.

Kolejnym etapem Dnia Dziecka była wspólna impreza w sali gimnastycznej, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie oraz przybyli Goście. Tu swoje pięć minut mieli charyzmatyczni prowadzący, zapoznający uczestników z różnymi niemieckimi zwyczajami, które w postaci krótkich, humorystycznych scenek prezentowali uczniowie każdej ze starszych klas. W ich wykonaniu publiczność mogła oglądać m.in.: walki zapaśników tzw. Reggeln, Krampusy, czyli diabły straszące niegrzeczne dzieci oraz Weiberfastnacht związany ze zwyczajem obcinania mężczyznom krawatów. Poza tym publiczność obejrzała kabaret, wyścigi oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Ważną, a zarazem najbardziej emocjonującą rywalizacją z pewnością okazał się konkurs na najpiękniejsze "Zuckertüte", w którym o nagrodę wymagającej publiczności konkurowali ze sobą uczniowie klas 0- IV SP.

Ozdobą uroczystości były pokazy wokalne utalentowanych uczennic naszej szkoły, które zaprezentowały popularne i ulubione niemieckie utwory. Integralny charakter szkoły, znanej z niepowtarzalnej, rodzinnej atmosfery i chętnych do pomocy młodszym kolegom uczniów, podkreśliły występy trzy- i czterolatków, które ujęły serca publiczności swym wymownym urokiem.

Myśląc o tej wspaniałej imprezie, nie można zapomnieć o wystroju sali, który podkreślał niezwykły klimat Dnia Dziecka. Niesamowite wrażenie pozostawiały wykonane przez naszych kolegów plakaty, świadczące o talentach plastycznych uczniów każdej z klas. Wielokolorowe zajączki, apetyczne sery i różnobarwne jajka starannie wykonane z papieru cieszyły oczy i zachęcały do wspólnego świętowania w radosnej, rodzinnej atmosferze. Smakowitym ukoronowaniem imprezy był słodki poczęstunek. Wypieki uczniów i rodziców przygotowywane wedle tradycyjnych niemieckich przepisów spotkały się z wielkim zainteresowaniem i w mig zniknęły ze stołów. Wśród nich znalazły się "Spritzgebäck", "Zimtkuchen", "Lebkuchen", "Spitzbübchen" oraz "Mandelmonde".

Dzień Dziecka obchodzony w iście niemieckim stylu już na stałe wpisał się w tradycję naszej szkoły. Z roku na rok mamy zaszczyt gościć coraz większe grono uczniów i nauczycieli z innych szkół z terenu powiatu sanockiego, co jest zarówno powodem do dumy, jak i motywacją do organizacji ciekawszych zajęć oraz obierania nietuzinkowych tematów przewodnich. Nie należy jednak zapominać, iż organizacja tego typu przedsięwzięcia jest niezwykle pracochłonna i wymaga czasu i zaangażowania dużej grupy osób. Niełatwe zadanie rozdzielenia obowiązków, przyznawania określonych ról, praktycznego rozplanowywania imprezy oraz dogrywania istotnych szczegółów wymaga niezwykłego zapału, umiejętności organizatorskich oraz przywódczych. V edycja Dnia Niemieckiego z pewnością nie mogłaby dojść do skutku, gdyby nie doświadczony przewodnik zapalonych działaczy, którym, jak co roku była nauczycielka języka niemieckiego, pani mgr Renata Papisz-Żyłka.

Mam nadzieję, że kolejny Dzień Niemiecki przyciągnie do Zespołu Szkół w Nowotańcu jeszcze większą grupę zainteresowanych oraz sukcesywnie będzie budził i pogłębiał w uczestnikach miłość do urzekającego swym pięknem języka niemieckiego i potwierdzał fakt, że nauka tego języka może sprawiać przyjemność.

Kasia Rakoczy uczennica Zespołu Szkół w Nowotańcu

Sportowy Dzień Dziecka

Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej szkół gminy Bukowsko iczestniczyli w zawodach sportowych zorganizowanych w Zespole Szkół w Bukowsku.

Zawodnicy rywalizowali w 10 konkurencjach, między innymi: wyścigu ze skakanką, wyścigu w workach, rzutach do żywego kosza, wyścigu z piłkami, zbijania kręgli na czas, itp.

Po podliczeniu wszystkich punktów w ogólnej klasyfikacji pierwsze miejsce zdobyła klasa 3 Szkoły Podstawowej w Nowotańcu. Gratulujemy !!!

Więcej na esanok.pl

 

wstecz Powrót do Aktualności
Więcej na Fotogalerii dalej
Print